angielska słowacka 

 WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY I NAUCZYCIELI POLSKO-SŁOWACKICH Z ZACHOWANIEM WARTOŚCI KULTUROWYCH REGIONÓW PRZYGRANICZNYCH
 
2022-06-27     Cypriana, Emanueli, Władysława     "Uśmiech to bodaj najkrótsza droga do drugiego człowieka". Henry Saka    

Polsko- słowackie warsztaty teatralne

Dnia 5-6 listopada 2010 r. odbyło się ostatnie już z zaplanowanych działań projektu polsko- słowackiego pn. „Współpraca młodzieży i nauczycieli polsko- słowackich z zachowaniem wartości kulturowych regionów przygranicznych”. Działaniem tym były warsztaty teatralne, które przeprowadzone zostały w teatrze Groteska w Krakowie.

Młodzież mogła zapoznać się z zasadami pracy aktora, mogła sama przekonać się jak to jest na scenie, zagrać krótkie etiudy, poznać budowę maski i grę aktora lalkarza. Zarówno Polacy jak i nasi słowaccy goście świetnie się bawili. Podsumowaniem dnia był udział w przedstawieniu teatralnym pantomimicznym „Hommage a  Chagall”, które wywołało wiele emocji wśród uczniów.

Oprócz warsztatów młodzież wraz z przewodnikiem spacerowała uliczkami Krakowa. Zobaczyliśmy Stare Miasto, Rynek, Bramę Floriańską, Kościół Mariacki, Sukiennice, Wawel, Collegium Maius,  słynne okno Papieża Jana Pawła II na ul. Franciszkańskiej.

Uwieńczeniem wycieczki i ogromną atrakcją  było zwiedzenie nowo otwartego Muzeum w Podziemiach Rynku.  By zobaczyć ekspozycję trzeba było zejść 5 m pod bruk Rynku. Spacer w głąb ziemi to zarazem podróż w czasie- to tysiąc lat historii krakowskiego Rynku. Poznaniu tej historii służą na najwyższym światowym poziomie formy ekspozycji, zarówno namacalne- relikty spalonej osady, warsztaty rzemieślnicze, kramy Bolesławowe jak i wirtualne- makiety , hologramy zabudowy Rynku, błota średniowieczne, a także sale kinowe i projekcyjne. Moc wrażeń dostarczyła ostatnia wycieczka do Krakowa.
 
Młodzież polska i słowacka bardzo zżyła się w czasie realizacji tego projektu. Pożegnanie na rynku w Muszynie było długie i bardzo wylewne. Znajomość i przyjaźń na pewno będzie kontynuowana poprzez emaile i smsy. A może nie tylko......
 

Polsko - słowackie warsztaty teatralne - zdjęcia

Odwiedzin :
Kreator IAP - (C)opyright by Interaktywna Polska